Obecnie każde gospodarstwo domowe produkuje duże ilości śmieci, kupując towary nie zwracamy uwagi na ich opakowania, obecnie różnego rodzaju pudełka plastikowe są bardzo tanie, co wykorzystują producenci żywności.

Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy jak dużą ilość śmieci wyrzucamy na co dzień. Robiąc zakupy w sklepie kupujemy nabiał, w plastikowych opakowaniach, wodę w plastikowym opakowaniu, wędliny pakowane w woreczki. Praktycznie każdy kupowany obecnie produkt spożywczy będzie posiadał opakowanie wykonane z plastiku, lub też jego pochodnych czy też folii. Musimy pamiętać że tego rodzaju materiały mogą być trudne w utylizacji, dlatego też powinniśmy świadomie robić zakupy, wybierać towary które posiadają jak najmniej opakowań. Dużą ilość odpadów produkują także różnego rodzaju zakłady produkcyjne, są to odpady które pozostają w produkcji różnego rodzaju wyrobów, skórzanych, plastikowych, obecnie wysypiska śmieci stale rosną, staje się to dużym problemem. Powinniśmy zatem mieć świadomość zagrożeń idących z coraz większą ilością odpadów, których często nie da się zutylizować, wykorzystać ponownie, powinniśmy być bardziej odpowiedzialni dokonując zakupów, powinniśmy zwracać uwagę czy opakowania można przetworzyć. Obecnie Istnieje wiele specjalistycznych firm które zajmują się odbiorem odpadów przemysłowych, które mogą wykonać utylizację, recykling części z nich. Co zrobić z różnego rodzaju odpadami?

Często firmy tego rodzaju oferują także odbiór odpadów, mogą dojechać do firmy zabrać wszystkie odpady.

Jest to z pewnością opcja bardzo wygodna dla każdej firmy. Warto pamiętać że według polskiego prawa w naszym kraju obowiązuje zakaz wyrzucania elektrośmieci do miejsc do tego nieprzystosowanych, niezastosowanie się grozi nawet grzywną do 5000 zł. Warto zwrócić uwagę że niektóre sprzęty mogą posiadać potencjalnie niebezpieczne baterie, różnego rodzaju akumulatory, w przypadku drukarek mogą być tonery, pojemniki na atrament. Z pewnością utylizacja odpadów tego rodzaju powinna zostać przeprowadzona przez specjalistyczna firmę, która na początku oddzieli od siebie poszczególne materiały takie jak plastik metal, czy też materiały potencjalnie niebezpieczne, a następnie będzie je przetwarzać, plastik można przykładowo pociąć na małe kawałki, które mogą zostać wykorzystane do produkcji nowych opakowań.