Około 80% kobiet cierpi na pajączki na nogach, które najczęściej mają podłoże genetyczne, ale czasami pojawiają się po ciąży lub po długotrwałym staniu czy siedzeniu w pracy.

Wiele osób zmaga się z żylakami czy widocznymi pajączkami i popękanymi naczynkami krwionośnymi na udach czy łydkach. Jest wiele domowych sposobów na zapobieganie takim problemom oraz łagodzenie ich, jak masaże, naprzemienne zimne i ciepłe natryski, czy stosowanie żeli z wyciągiem z kasztanowca, oraz aktywność fizyczna. Jednak takie działania nie odniosą pożądanego skutku, jeśli żylaki i pajączki są bardzo zaawansowane. W takiej sytuacji należy zwrócić się po pomoc do lekarza, który wykona odpowiednie badania i dostosuje procedurę medyczną do stanu żył i naczyń krwionośnych. Skleroterapia to zabieg medyczny stosowany w leczeniu i eliminacji pajączków nóg, w tym żył siatkowatych. Do żył wstrzykuje się roztwór zwany środkiem do obliteracji żylaków, aby rozbić ścianę żyły, eliminując ich nieestetyczny wygląd. Widoczne czerwone naczynka można zamknąć podczas zabiegów estetycznych

Cienką igłą wstrzykuje się roztwór bezpośrednio do żyły.

Roztwór podrażnia wyściółkę naczynia, powodując jego pęcznienie i sklejanie oraz krzepnięcie krwi. Z biegiem czasu organizm wchłonie leczoną żyłę i znika, co skutkuje jaśniejszą skórą bez widocznych pajączków. Jest to zabieg szybki i skuteczny, oraz minimalnie inwazyjny i mało bolesny, a rezultaty możemy zauważyć już po jednej wizycie w gabinecie medycznym. Pajączki i żyły nitkowate na nogach, w medycynie znane jako teleangiektazje, to rozszerzone żyły włośniczkowe mniejsze niż 2 milimetry średnicy. Są to małe, niebieskie lub czerwone naczynia krwionośne, które znajdują się blisko powierzchni skóry i występują w liniach lub we wzorach przypominających wstęgę. Dobre rezultaty osiąga się również korzystając z zabiegu laserowego, jak zamykanie naczynek Kraków, co jest procedurą bezpieczną i nieinwazyjną. Główne czynniki przyczyniające się do pojawienia się pajączków na nogach mogą obejmować dziedziczenie, wiek, płeć, ciąża, estrogen, otyłość, uraz, zabieg chirurgiczny i ekspozycja na słońce.