Znak towarowy to bardzo istotny element wizualizacji i działalności wielu marek.

Może on być oznaczeniem słownym lub graficznym powiązanym z konkretnymi produktami, jak również usługami. Aby zarejestrować znak towarowy, należy postępować zgodnie z procedurą określoną w prawie znaków towarowych w danym kraju. W Polsce, rejestrację znaku towarowego prowadzi Urząd Patentowy RP. Poniżej przedstawionych zostało kilka kroków, które należy podjąć, aby zarejestrować znak towarowy. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat.

Jak zarejestrować znak towarowy?

Co warto wiedzieć o rejestracji znaku towarowego?

Przede wszystkim znak towarowy powinien być oryginalny i nie może być podobny do już istniejących znaków towarowych. Warto więc sprawdzić czy dany znak towarowy spełnia wymagania i nie koliduje z innymi oznaczeniami tego rodzaju. Następny etap to wnioskowanie. Wniosek o rejestrację znaku towarowego należy złożyć w Urzędzie Patentowym RP. Dokument ten powinien zawierać informacje o znaku towarowym, w tym opis, grafikę lub nazwę, a także informacje o właścicielu znaku towarowego.

Po złożeniu wniosku, Urząd Patentowy RP dokonuje badania formalnego i merytorycznego wniosku. W przypadku pozytywnej decyzji, określony znak towarowy zostanie zarejestrowany. Po zarejestrowaniu znaku towarowego, przedsiębiorca otrzyma ochronę prawną i będzie miał prawo do wyłącznego korzystania z niego. Można również podejmować działania prawne w przypadku naruszenia praw. Rejestracja znaku towarowego jest ważnym krokiem dla firm, które chcą zabezpieczyć swoje znaki towarowe przed nieautoryzowanym użyciem i budować rozpoznawalność swojej marki.

Dobrym pomysłem jest korzystanie ze wsparcia różnych kancelarii prawnych zajmujących się poradnictwem i innymi usługami powiązanymi z rejestracją znaku towarowego. Ponadto sporo przydatnych porad i informacji jest dostępnych w sieci, na przykład na stronach, takich jak https://rynekinwestycji.pl/kiedy-wolno-poslugiwac-sie-cudzym-zarejestrowanym-znakiem-towarowym/. Poszukiwanie takich praktycznych źródeł informacji nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy tylko spędzić odrobinę czasu korzystając z wyszukiwarki on-line.