Każdy posiadacz samochodu musi liczyć się z tym, że może dojść do różnych niespodziewanych i nieprzyjemnych sytuacji związanych z jego autem.

Do grona takich wydarzeń są między innymi zaliczane sytuacje, takie jak samozapłon, podpalenie czy też zajęcie się ogniem z innego pojazdu albo budynku. Mogą one ostatecznie doprowadzić do całkowitego spalenia samochodu. Do spalenia może dojść w wyniku problemów z elektroniką lub ingerencji osób trzecich. Niezależnie od przyczyny, pożar auta wcale nie musi oznaczać dużych strat. Warunkiem jest jednak posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia lub sytuacja, w której odszkodowanie jest wypłacane z OC.

Odszkodowanie z OC za pożar auta

Pożar auta, a polisy ubezpieczeniowe

W przypadku własnego ubezpieczenia OC, polisa taka nie może obejmować pożaru auta, ponieważ dzięki niej można jedynie rekompensować szkody wyrządzone innym osobom. Innymi słowy jedyną sytuacją, w której pożar zostanie sfinansowany z OC jest przemieszczenie się pożaru z pojazdu zaparkowanego obok. W takiej sytuacji poszkodowany otrzyma pieniądze z OC, ale będą to środki wpłacone przez firmę ubezpieczeniową sprawcy zdarzenia. W przypadku samozapłonu i podpalenia, polisa OC nie przyda się do niczego.

Ubezpieczeniem umożliwiającym uzyskanie odszkodowania za pożar powstały w wyniku samozapłonu pojazdu albo aktów wandalizmu, jest Autocasco. Warto jednak dokładnie zapoznać się z warunkami danej polisy, aby upewnić się czy nie ma w niej zapisów wykluczających z ubezpieczenia szkody powstałe w wyniku udziału osób trzecich. Po zapoznaniu się z warunkami, można ocenić czy dany pakiet ubezpieczeniowy jest zgodny z określonymi wymaganiami i potrzebami.

Czy OC obejmuje pożar samochodu? Takie pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Jak widać własne OC nie zapewnia odszkodowania, podczas gdy OC sprawcy może pomóc w wąskim zakresie. Jedynym słusznym zabezpieczeniem jest więc ubezpieczenie Autocasco oferowane przez odpowiednią ubezpieczalnie oraz w odpowiednim zakresie.