Inwestowanie na giełdzie może być dobrym sposobem na pomnożenie swojego kapitału. W tym celu wymagane jest posiadanie odpowiedniego konta maklerskiego. Podpowiadamy, na jakie aspekty rachunków inwestycyjnych warto zwrócić uwagę, aby otrzymać jak najlepsze warunki.

Czym jest rachunek maklerski i gdzie można go założyć?

Konto inwestycyjne jest wymagane, aby zacząć swoją przygodę z giełdą. Na rynku można znaleźć wiele różnych ofert, a każda z nich oferuje nieco inne warunki. Dla początkującej osoby może to stwarzać pewien problem, ponieważ nie wiadomo, na jakie konto najlepiej się zdecydować. Rachunek maklerski to narzędzie, dzięki któremu inwestorzy mogą kupować i sprzedawać różne instrumenty finansowe. Mogą z niego korzystać wszystkie pełnoletnie osoby, które posiadają ważny dokument tożsamości – nie trzeba mieć żadnych pozwoleń, ani doświadczenia.

W celu rozpoczęcia swojej przygody z inwestowaniem na giełdzie trzeba wybrać biuro maklerskie. Najlepiej takie, które spełnia wszystkie nasze indywidualne oczekiwania. Większość znanych placówek bankowych posiada oddziały, w których takie konto można założyć. Jeżeli interesuje Cię taka forma inwestowania, to już teraz kliknij, aby uzyskać więcej informacji na temat rachunków maklerskich. Forma obsługi klienta to tylko jeden z aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze domu maklerskiego.

Prowizje i inne opłaty związane z zakładaniem i prowadzeniem konta maklerskiego – czego unikać?

Konta maklerskie mają różne parametry – niektóre z nich dotyczą opłat, na które inwestor musi być gotowy, podpisując umowę z maklerem. Większość placówek ma określone koszty otwarcia i prowadzenia rachunku, a także prowizje od każdej transakcji. Ich wysokość jest różna u każdego brokera, dlatego przed wyborem placówki trzeba się dokładnie zapoznać ze wszystkimi warunkami. Pierwszą rzeczą, na którą każdy inwestor zwraca uwagę, jest prowizja, która oczywiście powinna być jak najniższa, aby móc oddawać mniejszy procent przy każdej transakcji.

Warto zwrócić także uwagę, czy w umowie podpisywanej z maklerem nie ma zapisu dotyczącego minimalnej wartości prowizji, ponieważ taki warunek jest bardzo niekorzystny w szczególności dla osób, które inwestują niewielkie kwoty. Innymi opłatami, na które trzeba się przygotować, są koszty otwarcia i prowadzenia konta. Zazwyczaj jest to tylko kilkadziesiąt złotych w skali roku, jednak trzeba uważać na oferty darmowych kont – czasami pod nimi kryje haczyk w postaci dodatkowych opłat za inne usługi, jak na przykład dostęp do notowań online.

Dostęp do rynków – rodzime i zagraniczne parkiety giełdowe

Co ciekawe, sam fakt posiadania konta maklerskiego nie zawsze upoważniania nas do inwestowania na wszystkich światowych rynkach. Wybierając dom maklerski, trzeba zastanowić się, jaki rodzaj inwestycji będzie nas interesował i wybrać brokera, który da nam dostęp do wybranych parkietów. Na przykład, jeżeli interesują nas akcje rodzimych spółek, musimy zadbać o to, by rachunek maklerski umożliwiał nam inwestowanie na GPW, czyli Giełdzie Papierów Wartościowych z siedzibą w Warszawie. Wybór domu maklerskiego nie jest prosty, dlatego przed podjęciem decyzji trzeba dobrze przemyśleć, jakie są nasze oczekiwania oraz jak i ile będziemy chcieli inwestować na początku.