Wiele firm zajmujących się spedycją towarów oferuje także transport materiałów niebezpiecznych, mogą być to przykładowo paliwa ale także różnego rodzaju materiały przeznaczone dla zakładów chemicznych, w tym wypadku warto zwrócić uwagę iż mogą być to oczywiście ciecze jak również gazy.

Mogą być to także ciecze łatwopalne, materiały które utleniają, występują także materiały żrące, kwasy. Oczywiście transport tego rodzaju towarów będzie wymagał odpowiedniego sposobu zabezpieczenia. Mogą być to odpowiednie pojemniki, kanistry, beczki które będziemy ustawiali w samochodzie ciężarowym lub też może być to duża cysterna.

Transport materiałów niebezpiecznych

Klasyfikacja i oznaczenie samochodów do przewozu materiałów niebezpiecznych

Materiały niebezpieczne przed transportem muszą zostać odpowiednio sklasyfikowane oraz opisane, na samochodzie którym będą transportowane muszą znaleźć odpowiednie oznaczenia. Będą to pomarańczowe tabliczki które będą posiadały numer przewożonego materiału, powinny one znajdować się po obu stronach pojazdu oraz z tyłu. Naturalnie kierowca powinien posiadać odpowiednią dokumentację, wszystkie dokumenty które potrzebne są podczas spedycji tego rodzajów towarów.

Naturalnie podczas napełniania oraz opróżniania cysterny powinny być zachowane odpowiednie środki bezpieczeństwa, dzięki czemu będziemy mogli uniknąć nieprzewidzianych wypadków. Po napełnieniu cysterna powinna zostać odpowiednio zaplombowana. W czasie szkolenia kierowcy uczą się jak może zachowywać się cysterna na drodze, będzie ona posiadała nieco inną charakterystykę niż standardowe transporty, zwłaszcza jeżeli będzie napełniona w części wówczas ciecz może przemieszczać się na zakrętach. Dlatego też dokłada się wszystkich wszelkich starań aby cysterna była zawsze napełniona w całości.

Kierowcy którzy ubiegają się o możliwość przewożenia materiałów niebezpiecznych powinni ukończyć odpowiednie szkolenie ADR, muszą mieć ukończone 21 lat, posiadać prawo jazdy C lub C+E, w wielu ośrodkach możemy ukończyć kurs adr cena jego jest uzależniona od tego czy jest to kurs podstawowy czy też kurs specjalistyczny na cysterny. Dodatkowo mogą być to także szkolenia dla odpowiednich klas materiałów niebezpiecznych.