Rekuperatory to urządzenia, które nie tylko pozwalają zmniejszyć rachunki za ogrzewanie czy oczyścić powietrze w domu z drobnoustrojów i smogu. Rekuperacja to także sposób na sprostanie wymaganiom prawnym dotyczącym energooszczędności budynków.

Efektywność energetyczna budynków to dziś niezwykle ważny aspekt towarzyszący inwestorom planującym budowę domu lub jego modernizację. Zwłaszcza, że od 2021 roku w Polsce obowiązują nowe kryteria dotyczące energooszczędności dla budynków. Zaostrzone zostały m.in. wymogi izolacyjności cieplnej materiałów budowlanych. Ale nie tylko!

Rekuperator, czyli sposób by uzyskać odpowiedni poziom efektywności energetycznej

Na efektywność energetyczną budynków jednorodzinnych składają się trzy elementy. Są to właściwie izolowane przegrody zewnętrzne i stolarka o odpowiednich parametrach, odpowiednie źródło ciepła oraz możliwość optymalizacji przepływów energii m.in. w systemie ogrzewania i wentylacji.

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej pozwalający na ponowne wykorzystanie energii. Pozwala obniżyć zapotrzebowanie budynku na ciepło o ponad 40 procent!

To oznacza, że inwestorom łatwiej jest sprostać aktualnym Warunkom Technicznym budynków gdy zamontowany jest w nich rekuperator. Pozwala on obniżyć wskaźnik EP, czyli zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną. Od stycznia 2021 roku, jego maksymalna wartość dla projektów domów jednorodzinnych nie może przekraczać 70 [kWh/(m2*rok)]. Wynik ten – bez działającej w domu rekuperacji – trudno jest nieraz uzyskać nawet przy takim źródle ciepła jak ekologiczny kocioł gazowy! Szukasz rekuperatora? Wejdź na defro.pl/rekuperacja i dowiedz się więcej!

Czy warto zainstalować rekuperator?

Poza powyższymi rekuperacja ma szereg innych zalet. Pozwalając pozbyć się zużytego powietrza i wymieniając je na czyste, zapewnia komfortowe warunki w zamkniętych pomieszczeniach. Pozwala wyeliminować nieprzyjemne zapachy, usunąć nadmiar dwutlenku węgla, pleśni, kurzu i pyłków – co jest szczególnie istotne w przypadku alergików oraz osób z chorobami płuc. W przypadku montażu rekuperacji nie jest też potrzebny komin ani specjalne nawiewniki w oknach.

Planując taką inwestycję warto skorzystać z oferty doświadczonych producentów. Ich urządzenia mają nie tylko dłuższą gwarancję, ale także są bezpieczne, wykonane z wysokiej jakości komponentów i spełniają wszelkie wymagane normy.