Nowoczesnym i bardzo miarodajny badaniem diagnostycznym jest tomografia komputerowa.

Nazywa się ją także skrótami: KT, TK lub z angielskiego – CT. Pacjent poddawany tomografii jest prześwietlany promieniami rentgenowskimi w okolicy konkretnego obszaru jego ciała. Jest to badanie, które jest dla niego całkowicie bezbolesne, szybkie i nieinwazyjne. Zdarza się, że do jego przeprowadzenia należy założyć specjalny kontrast cieniujący, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie dokładniejszego obrazu.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia tomografii komputerowej?

Przede wszystkim nie powinno się przeprowadzać tomografii komputerowej u pacjentów w ciąży. Przeciwwskazania występują także wtedy, gdy podawany jest środek kontrastujący. Wówczas pacjenci nie powinni skarżyć się na ostrą i przewlekłą niewydolność krążenia, niewydolność wątroby oraz nerek, rozedmę płuc, astmę oraz nadwrażliwość na jonowe środki cieniujące.

Tomografia komputerowa – jak przygotować się do badania?

Wielu pacjentów zastanawia się, czy przed badaniem musi być na czczo. Jak się, okazuje, jeśli nie będą oni mieli podawanego środka cieniującego, to nie ma takiej konieczności, natomiast jeśli przeprowadzone ma być badanie w sedacji, czyli w uśpieniu, u osoby dorosłej to powinna ona minimum 6 godzin przed tomografią nie spożywać posiłków, a także nie pić napojów przez co najmniej 2 godziny. Gdy w trakcie badania pacjent ma mieć podany środek cieniujący, to tak jak w przypadku sedacji, nie powinien on przyjmować posiłków przez co najmniej 6 godzin i powinien on wzbraniać się od picia przez 2 godziny.

Istnieją także wytyczne dotyczące tego, co pacjent powinien przynieść na badanie tomografii komputerowej. Są to: aktualne skierowanie na badanie, aktualne wyniki badań stężenia kreatyniny i wcześniejsze wyniki badań tomografii komputerowej. Natomiast pacjenci chorujący na astmę powinni przynieść ze sobą leki wziewne, które stosują podczas ataków duszności.

Tomografia komputerowa – co bada?

Co najważniejsze, tomografia komputerowa może być przeprowadzana prawie na każdym obszarze ludzkiego ciała. Jednak najczęściej badanie TK służy do wykrywania nieprawidłowości w jamie brzusznej, w klatce piersiowej i miednicy. Często wykonywana jest również tomografia głowy i mózgowia.

TK pozwala zdiagnozować zatory płucne, guzy, uszkodzenia stawów, dolegliwości ucha i zatok, złamania, uszkodzenia stawów, a także wszelkie stany zapalne.