Prowadnice do szuflad zmniejszają tarcie, umożliwiając bezproblemowe wsuwanie i wysuwanie szuflad do mebli, w które są wbudowane.

Wbudowanie szuflady bezpośrednio w mebel nie jest dobrym rozwiązaniem. Nawet jeśli nadal możesz otwierać i zamykać szufladę, powoduje to tarcie, które może z czasem uszkodzić zarówno szufladę, jak i meble. Odpowiednim rozwiązaniem jest montaż prowadnic do szuflad, które pozwalają szufladom wsuwać się i wysuwać z mebli, zmniejszając tarcie.

Jak działa para prowadnic do szuflad?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prowadnic do szuflad?

Większość prowadnic do szuflad składa się z długiej i wąskiej metalowej obudowy. Wewnątrz znajduje się zestaw małych kulek, które toczą się po szeregu szyn. Znane jako prowadnice kulkowe, są jednym z najpopularniejszych typów prowadnic do szuflad. Prowadnice do szuflad na łożyskach kulkowych zapobiegają bezpośredniemu ocieraniu się szuflad o meble, w które są wbudowane. Do każdej szuflady w meblach używana jest para prowadnic. W zależności od typu mogą być montowane na bokach lub na dnie szuflady. Mocowanie boczne jest stosowane w szynach wysuwanych z łożyskami kulkowymi. Bok każdej szuflady jest przymocowany do prowadnicy szuflady z łożyskiem kulkowym, którą montuje się również w szafce.

Wybierając prowadnice do szuflad należy zwrócić uwagę na materiał. Jeśli są wykonane ze słabego materiału, mogą przedwcześnie ulec uszkodzeniu. Na szczęście prowadnice do szuflad są wykonane z wielu wytrzymałych materiałów, w tym ze stali węglowej i ocynkowanej stali walcowanej na zimno. Przy wyborze prowadnic nie zapomnij zwrócić uwagi na system mocowania. Jeśli wybierasz prowadnicę z pełnym wysuwem, zwróć uwagę, aby były one wytrzymałe, utrzymały wymaganą wagę szuflady wraz z zawartością.

Prowadnice do szuflad, choć zwykle nie są widoczne, pełnią ważną funkcję. Są to urządzenia, które umożliwiają poziomy ruch dołączonej do mebla szuflady. Szuflady są przymocowane do pary prowadnic szuflad, dzięki czemu można je wsuwać i wysuwać z mebla.