Dbanie o własny wygląd, samopoczucie i sylwetkę to niezwykle ważna sprawa dla wielu osób.

W związku z tym ludzie decydują się prowadzić aktywny tryb życia oraz stosują różnorodne diety. Jedną z nich jest tak zwana dieta ketogeniczna, która polega na spożywaniu jak najmniejszej ilości węglowodanów. Wówczas organizm wprowadzany jest w stan, w którym ze względu na brak innych źródeł energii, zaczyna korzystać z tłuszczu dostarczanego w posiłkach oraz gromadzonego w tkankach. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat produktów spożywczych dozwolonych w diecie ketogenicznej.

Dozwolone produkty i przykładowe jadłospisy

W polskich sklepach można znaleźć bardzo wiele produktów bogatych w węglowodany. Okazuje się jednak, że istnieją również liczne produkty, które są pozbawione tych składników lub ich zawartość jest bardzo niska. Dzięki temu można wyeliminować węglowodany ze swojej diety bez konieczności martwienia się o skuteczne zastąpienie ich innymi produktami. Komponując jadłospis ketogeniczny można spożywać ryby, wołowinę, kurczaka, boczek, itp. Należy jednak unikać wędlin z dodatkiem cukru, mięs, które są marynowane w słodkich sosach czy też nuggetsów, których panierka jest bogata w węglowodany.

Wybierając produkty to jadłospisu ketogenicznego, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jajka powinny pochodzić z ekologicznego chowu. Można stosować naturalne tłuszcze, różne owoce i warzywa, takie jak szpinak, brokuły, szparagi, awokado, itp. Mile widziane są produkty mleczne, różnego rodzaju orzechy czy też nasiona, a także sporo przypraw nadających potrawom smak. W Internecie można łatwo znaleźć profesjonalistów, którzy rozpiszą ciekawy jadłospis zgodny z taką dietą.

Jak widać, dieta ketogeniczna wcale nie musi być nudna i monotonna. W jadłospisach można uwzględniać takie dania jak na przykład jajecznica na boczku, jogurt naturalny z orzechami, duszona pierś z kurczaka ze szpinakiem i sosem śmietanowym, serek wiejski, zupa kalafiorowa z boczkiem. Są to tylko przykłady. W rzeczywistości istnieje znacznie więcej posiłków, które można przygotowywać w ramach własnej diety ketogenicznej.