Numizmatyka lub zbieranie monet są również znane jako hobby królów. Istnieją dowody na to, że w starożytności władcy tacy jak Cezar August zbierali monety i pieniądze z obcych krajów.

Były one zwykle wręczane jako prezenty władcom innych krajów, aby ułatwić zawarcie umowy handlowej. Pierwszą udokumentowaną księgą o monetach była De Asse et Partibus, napisana przez Guillaume Budé w 1514 r. Wczesnymi kolekcjonerami monet byli papieże, szlachta i cesarze. W połowie XIX wieku zaczęły powstawać stowarzyszenia numizmatyczne. Obejmowały one Królewskie Towarzystwo Numizmatyczne w Anglii, Amerykańskie Towarzystwo Numizmatyczne założone w Nowym Jorku oraz Amerykańskie Stowarzyszenie Numizmatyczne, którego siedziba znajduje się w Colorado Springs w Kolorado. Profesjonalni numizmatycy nie tylko badają i piszą książki historyczne o monetach i wszelkich formach pieniądza, ale mogą również pełnić funkcję konsultantów, pomagając kolekcjonerom w zdobywaniu okazów, aby osiągnąć ich cele kolekcjonerskie. Oczywiście numizmatycy nie zamierzają nimi płacić w sklepie.

Monety są kolekcjonowane ze względu na ich wartość, walory artystyczne oraz piękno lub traktowane są jako lokatę kapitału.

Ceny monet kolekcjonerskich rosną szybciej im mniejszy jest ich nakład. Wiele monet skupowanych jest przez zagranicznych numizmatyków lub inwestorów. Polskie monety cieszą się popularnością ze względu na atrakcyjny wygląd, przykładowo serie ze zwierzętami są wyjątkowo atrakcyjne. Również monety z elementami szkła czy innych dodatków cieszą się bardzo dużym uznaniem. Jeżeli chcemy rozpocząć naszą przygodę z numizmatyką można zacząć od przejrzenia ofert sklepów numizmatycznych takich jak https://numimarket.pl. Wiele osób zbiera monety o określonej tematyce, przykładowo mogą być to monety ze zwierzętami, mennice wielu krajów biją monery ze zwierzętami występującymi w danym kraju. W Polsce w czasach PRL popularne były monety z serii Ochrona Przyrody, na których widniały zwierzęta zamieszkujące nasz kraj, także rzadkie i zagrożone wyginięciem.