Po zbiorze owoców, przed sadownikami często staje wybór – sprzedać je natychmiast, czy też przechować, oczekując na bardziej korzystne ceny na rynku.

Jednak nawet podczas przechowywania w chłodniach, owoce nadal ulegają procesom dojrzewania, które mogą prowadzić do utraty jakości.

Jak zachować świeżość owoców podczas długotrwałego przechowywania?

FruitSmart – Hamowanie procesu dojrzewania owoców przez związek 1-MPC

FruitSmart to innowacyjny produkt zawierający związek chemiczny o nazwie 1-MCP, który jest kluczowy w procesie dłuższego przechowywania owoców. Głównym zadaniem tego regulatora wzrostu i rozwoju roślin jest hamowanie procesu dojrzewania, który nadal zachodzi w owocach po ich zebraniu. Jak działa 1-MCP? Jego działanie polega na blokowaniu receptorów etylenu, naturalnego hormonu roślinnego, który jest odpowiedzialny za proces dojrzewania. Poprzez zahamowanie produkcji etylenu, 1-MCP skutecznie opóźnia procesy starzenia się owoców. W rezultacie, owoce przechowywane z zastosowaniem FruitSmart, zachowują swoją świeżość, smak i chrupkość przez znacznie dłuższy okres niż te, które nie były poddane temu procesowi. Dla producentów i rolników jest to kluczowe narzędzie, pozwalające na zachowanie jakości i trwałości ich produktów, a także na bardziej korzystne warunki sprzedaży.

1-MCP, czyli 1-metylocyklopropen, działa na poziomie komórkowym, wpływając na mechanizmy związane z dojrzewaniem roślin. Głównym mechanizmem działania tego związku jest jego zdolność do blokowania receptorów etylenu w komórkach roślinnych. Etylen to naturalny hormon roślinny, który pełni kluczową rolę w procesie dojrzewania, prowadząc do zmian w teksturze, smaku i aromacie owoców oraz warzyw. 1-MCP działa poprzez wiązanie się z receptorami etylenu, co zapobiega ich aktywacji przez ten hormon. W efekcie, komórki roślinne pozostają bardziej stabilne i mniej podatne na procesy dojrzewania.

Sadownicy, którzy chcą zapoznać się z informacjami na temat działania środka FruitSmart, na stronie https://innvigo.com/fruitsmart/ znajdą wiele przydatnych informacji. Regulator wzrostu i rozwoju roślin FruitSmart, zawierający 1-MCP, skutecznie hamuje proces dojrzewania, co jest kluczowe w dostarczaniu świeżych produktów na rynek. Dzięki FruitSmart rolnicy mogą przechowywać swoje zbiory przez dłuższy okres, oczekując na bardziej korzystne warunki rynkowe, co może przekładać się na wyższe zyski.