Woda kranowa to podstawowe źródło wody pitnej dla większości mieszkańców Polski. Jednakże, jej jakość i bezpieczeństwo wzbudzają wiele kontrowersji i pytań. Skąd się bierze woda kranowa? Czy jest bezpieczna do picia? Jakie są różnice między wodą kranową a wodą butelkowaną? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania związane z wodą kranową.

 

Skąd się bierze woda kranowa?

Woda kranowa pochodzi z różnych źródeł, w zależności od regionu kraju. W miastach najczęściej jest to woda z ujęć wodociągowych, z rzek lub jezior. W mniejszych miejscowościach i wsiach woda może pochodzić z ujęć podziemnych lub źródeł. Woda jest następnie poddawana procesowi uzdatniania, w celu usunięcia zanieczyszczeń, bakterii i wirusów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzkiego.

Czy woda kranowa jest bezpieczna do picia?

Woda kranowa jest poddawana surowym kontrolom jakościowym, aby zapewnić jej bezpieczeństwo i jakość. W Polsce obowiązują surowe standardy jakościowe, które są ściśle egzekwowane przez służby sanitarne. Woda kranowa powinna być bezpieczna do picia, a jej jakość powinna odpowiadać standardom określonym w Polsce i Unii Europejskiej.

Woda kranowa a woda butelkowana – jakie są różnice?

Woda butelkowana jest zazwyczaj droższa niż woda kranowa i generuje więcej odpadów, co ma negatywny wpływ na środowisko. Ponadto, woda butelkowana nie jest zawsze lepsza jakościowo niż woda kranowa. Woda butelkowana może mieć różne źródła i być różnie uzdatniana, co wpływa na jej jakość i smak. W przypadku wody kranowej, jej źródło jest ściśle określone i kontrolowane, a proces uzdatniania podlega surowym standardom jakościowym. Warto również pamiętać, że plastikowe butelki są trudne do utylizacji i zanieczyszczają środowisko.

Jak dbać o jakość wody kranowej?

Jakość wody kranowej można poprawić przez zastosowanie odpowiednich metod oczyszczania i zachowanie odpowiednich praktyk higienicznych. Oto kilka sposobów na dbanie o jakość wody kranowej:

Unikaj używania plastikowych butelek: Używanie plastikowych butelek do przechowywania wody może wprowadzać dodatkowe zanieczyszczenia. Lepiej użyć szklanych lub stalowych butelek.

Przechowuj wodę w odpowiedni sposób: Przechowuj wodę w czystych, nieprzepuszczalnych pojemnikach. Unikaj przechowywania wody w pobliżu źródeł ciepła lub w świetle słonecznym.

Dbaj o czystość kranów: Regularnie czyść kraniki i głowice prysznicowe, aby zapobiec gromadzeniu się osadów i bakterii.

Unikaj odprowadzania środków chemicznych do kanalizacji: Nie wylewaj środków chemicznych, takich jak farby, rozpuszczalniki i chemikalia gospodarcze do zlewu lub toalety, ponieważ mogą one wpłynąć na jakość wody kranowej.

Instaluj filtry wody – filtry wody usuwają wiele zanieczyszczeń, nieprzyjemnych zapachów i smaków z wody. 

Regularnie wymieniaj filtry wodne: Filtry wodne pomagają usunąć zanieczyszczenia z wody i poprawić jej smak. Wymieniaj filtry regularnie zgodnie z zaleceniami producenta.

Przestrzegaj zaleceń i norm sanitarnych: Przestrzegaj zaleceń i norm sanitarnych dotyczących jakości wody kranowej. W przypadku wątpliwości co do jakości wody, skonsultuj się z lokalnym urzędem sanitarnym. Zobacz film i dowiedz się więcej o kranówce.