Kawa to dla wielu osób początek dnia, wybieramy kawę czarną, z mlekiem, używamy różnych ekspresów.

Warto pamiętać, aby utrzymywać urządzenie w dobrym stanie, raz na pewien czas powinniśmy użyć odkamieniacza, który wyczyści wnętrze naszego ekspresu. Możemy wykorzystać środki w tabletkach lub w płynie, które dodatkowo będą także odtłuszczały ekspres, usuwały olej z kawy, jak również inne zanieczyszczenia.

Kiedy należy wyczyścić ekspres do kawy?

Jakie są oznaki zanieczyszczenia ekspresu?

Częstotliwość czyszczenia ekspresu będzie zależała od intensywności użytkowania, modelu oraz twardości wody w kranie. Producenci często zalecają odkamienianie ekspresu co 200 filiżanek, jednak w przypadku, jeżeli posiadamy twardą wodę, warto czyścić ekspres częściej. Jeżeli ekspres wymaga czyszczenia, możemy zauważyć zmianę smaku kawy, dłuższy czas parzenia, wtedy warto wykorzystać odkamieniacz. Możemy wybrać odkamieniacz oraz odtłuszczacz w płynie, najczęściej będziemy stosowali go w ilości 100 ml, rozcieńczony z wodą wlejemy do pojemnika w ekspresie. Niektóre modele posiadają program automatycznego czyszczenia, roztwór odkamieniacza, który przejdzie przez ekspres, wyczyści wszystkiego elementy. Niekiedy możemy powtórzyć czyszczenie, aby uzyskać lepsze efekty.

Dodatkowo podczas czyszczenia możemy wykorzystać małe szczotki, które wyczyszczą rurki, powinniśmy zwrócić także uwagę na spieniacz do mleka, zadbać o jego czystość. W tym przypadku pozostałości mleka mogą osadzać się na ekspresie, będzie to pożywka dla bakterii. Dzięki wyczyszczeniu ekspresu poprawimy wydajność energetyczną, zmniejszymy zużycie prądu ze względu na usunięcie kamienia z grzałki. Zakamienione elementy będą podgrzewały wodę dłużej, zużywając większą ilość energii, będziemy także dłużej czekali na kawę. Dodatkowo zanieczyszczony ekspres będzie parzył kawę o nieco innym smaku niż dotychczas.

Dostępnych jest wiele środków do czyszczenia, mogą być do specjalne płyny lub też tabletki odtłuszczające bosch, wielu producentów ekspresów oferuje także odkamieniacze. Warto zapoznać się z instrukcją obsługi ekspresu, aby dowiedzieć się, w jaki sposób należy przeprowadzić czyszczenie.