W geodezji wykorzystuje się wiele narzędzi, które są podstawą pracy geodety, jest to przykładowo odpowiedniej długości miara, czy też poziomica.

Jednak obecnie geodeta może skorzystać z wielu różnych nowoczesnych rozwiązań, takich jak niwelatory laserowe są one dokładniejsze, od analogowych rozwiązań są używane głównie w pomieszczeniach, ponieważ na zewnątrz z światło słoneczne utrudnia zobaczeni linii, która rzucana jest na ścianę. Jedną z jego zalet jest to, że może z niego korzystać jedna osoba, stawia niwelator w centralnym punkcie i będzie mierzył bezpośrednio w punktach, których potrzebuje, dzięki poziomicy laserowej operator maszyny budowlanej może natychmiast sprawdzić, czy znajduje się ona powyżej lub poniżej pożądanego poziomu. Są także niwelatory elektroniczne, które działają jak niwelatory optyczne, a dodatkowo mogą dokonywać odczytów elektronicznie za pomocą standardów kodów kreskowych, jest to bardzo praktyczne, ponieważ pomiar jest bardzo szybki, a błędy oceny lub odczytu są wyeliminowane, mają one pamięć do przechowywania i przetwarzania danych, mogą wyświetlać na ekranie rozdzielczość jednej dziesiątej milimetra i mierzyć odległości z rozdzielczością centymetra. Z pewnością można wykorzystać także systemy lokalizacji satelitarnej, oprócz podania naszej pozycji w płaszczyźnie poziomej, mogą wskazywać wysokość za pomocą tego samego sygnału z satelitów, niektóre modele mają również barometr do określania wysokości przy ciśnieniu atmosferycznym. Wykorzystywane są także różnego rodzaju poziomice, dzięki którym można szybko określić pozom, ich działanie jest niezmienne od tysięcy lat a zasada działania wykorzystuje wodę i działanie grawitacji.

Można nabyć różne poziomice, dobrze wybrać model w którym możliwa będzie regulacja kątów.

Może być to poziomica, która posiada możliwość zabezpieczenia jej pod pewnym kątem, dzięki temu będziemy mogli ten kąt przenieść na ścianę, czy też w inne miejsce, gdzie musimy w pewien sposób skopiować nachylenie. Może być to także poziomica wyposażona w laser, która pomoże w łatwym przeniesieniu nachylenia. Obecnie tego rodzaju sprzęt wykorzystuje wiele firm oferujących usługi geodezyjne Nowy Targ.