Jasnota różowa jest chwastem często występującym na użytkach, występuje także w ogrodach oraz w uprawach rolnych.

Jest to roślina, która posiada także właściwości lecznicze, stosowana jest jako zioło, jednak w uprawach może wyrządzić szkody. Jest to chwast wyjątkowo konkurencyjny, rywalizuje z roślinami o wodę, składniki odżywcze, dlatego może powodować duże obniżenie plonów.

Jasnota różowa to chwast negatywnie wpływający na plony

Jak zwalczać jasnotę różową w uprawach rolnych?

Jasnota różowa spotykana jest często w uprawach zbóż, roślin pastewnych czy też kukurydzy. Może rozwijać się na podłożach piaszczystych czy też gliniastych, należy do chwastów, które powinniśmy jak najszybciej identyfikować, posiada właściwości toksyczne, zatem powinniśmy usuwać ją na wczesnych fazach rozwoju. Jasnota różowa jest rośliną, która łatwo uodparnia się na herbicydy, należy wybrać właściwy produkt, który pozwoli pozbyć się chwastów tego typu z naszych upraw. Jest to roślina posiadająca rozgałęziona łodygę, która wyrasta do wysokości 40 cm. Jasnota różowa jest owłosiona, liście rozłożone są naprzeciw, mogą posiadać kolor fioletowy, purpurowy rozmiar kwiatów wynosi 2 cm. Możemy w przypadku jasnoty stosować różnego rodzaju herbicydy takie jak Hudson, Rapsan czy Trustee, które mogą skutecznie poradzić sobie z występowaniem tego typu chwastów w naszych uprawach.

Stosowanie herbicydów na roślinach może mieć różne działanie w zależności od wybrania pory roku, fazy rozrostu chwastów czy też warunków pogodowych. Warto zapoznać się z ulotką dołączoną do herbicydu, zastosować odpowiednie proporcje mieszając je z wodą. Dodatkowo oprysk powinniśmy stosować przy możliwie bezwietrznej pogodzie, aby nie został on przeniesiony na inne uprawy. Opryskom nie sprzyja także zbyt wysoka temperatura, która może powodować szybkie parowanie herbicydu z powierzchni rośliny. Jest to szczególnie istotne w przypadku herbicydów stosowanych na liście. Możemy wybrać także herbicydy doglebowe, w tym przypadku najlepiej stosować je na lekko wilgotną glebę. W przypadku kiedy gleba jest twarda, występują wysokie temperatury wówczas herbicyd może mieć problemy z docieraniem do korzeni.

Więcej informacji na temat usuwania jasnoty różowej znajdziemy na stronie https://innvigo.com/jasnota-rozowa/, możemy wykorzystać wiele różnych herbicydów, które posiadają nieco inne właściwości. Warto pamiętać, że chwasty mogą uodparniać się na dany rodzaj herbicydów, dlatego co roku możemy wypróbować nieco inne herbicydy selektywne.