Lekarz ze specjalizacja ortopedy, kojarzy się wszystkim z osobą, do której udajemy się tylko w przypadku złamania i zwichnięcia kończyn. Jednak ortopedia, to bardzo szeroka dziedzina medycyny, która zajmuje się całym szkieletem człowieka. Lekarz pierwszego kontaktu, kiedy diagnozuje u pacjenta skrzywienie kręgosłupa, kieruje go zwykle na konsultacje do ortopedy. Dopiero w specjalistycznej poradni, zostajemy poddawani dodatkowym badaniom, w tym również prześwietleniu.

Rehabilitacja

W większości przypadków, ortopeda zaleca pacjentom odpowiednią rehabilitację, która zawsze przynosi spodziewany efekt. Jednak praca z fizjoterapeutą, to długotrwały proces, zwłaszcza, jeśli stwierdzono duża skoliozę. Dlatego, szczególną uwagę, powinniśmy zwracać na sylwetkę naszych dzieci. Długotrwałe siedzenie przed komputerem, bardzo szybko powoduje trwałe zmiany, które wymagają jeszcze dłuższej rehabilitacji. Ortopedzi zachęcają swoich pacjentów, aby jak najczęściej aktywnie spędzali czas wolny. Pływanie potrafi działać cuda, zwłaszcza w przypadku młodzieży. Z uwagi na rozwój medycyny, również ortopedzi wykorzystują w swojej pracy, nowoczesne rozwiązania. Coraz częściej, słyszymy o nowatorskich operacjach, podczas których zniszczone kości, zastępowane są sztucznymi elementami. Dzięki temu pacjenci, którzy mieli do tej pory problem z poruszaniem, wstają na nogi i mogą znowu chodzić. Chirurdzy ortopedzi, każdego dnia wykonują dziesiątki operacji. To czasami konieczność, kiedy złamania są otwarte lub powodują przemieszczenie kości. Złamania kończyn, zdarzają się najczęściej. W takiej sytuacji, nie potrzebujemy skierowania od lekarza rodzinnego. Ortopedzi przyjmują bowiem w każdym szpitalu. Z reguły, placówki te maja nawet ortopedyczne izby przyjęć.


Fachowa pomoc

Tam znajdziemy fachowców i pomoc. Po założeniu gipsu, czeka nas kilka tygodni rekonwalescencji. Musimy jednak pamiętać, ze po każdym złamaniu, powinniśmy udać się do specjalistycznej poradni na wizytę kontrolną. Być może potrzebna nam będzie dodatkowa rehabilitacja, można więcej poczytać na stronie http://medycynaporady.pl. Jednak, kiedy chcemy zarejestrować się do specjalistycznej poradni, bez skierowania nie będzie takiej możliwości. Najlepiej poprosić o nie już w momencie zakładania gipsu. Zaoszczędzimy czas.