Używany kompresor śrubowy to dla wielu osób sposób na kupno takiego urządzenia po nieco niższej cenie. Na taki krok decydują się przede wszystkim osoby, które używają kompresorów sporadycznie. Aby jednak uniknąć problemów, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów w czasie zakupu.

Kluczowy stan techniczny

Tak jak w czasie nabywania auta, także i tutaj trzeba poświęcić jak najwięcej czasu na dokonanie oględzin aktualnego stanu technicznego. Takie rozeznanie należy wykonać zarówno w stosunku do dokumentacji, jak i w środku samego urządzenia. Najłatwiejsze będzie to w przypadku sprężarek o dużych gabarytach. Wynika to z tego, że co pewną ilość roboczogodzin, muszą one po prostu przechodzić przeglądy okresowe. Dodatkowo w niektórych modelach możemy spotkać też nowoczesne panele sterujące, na których możliwe jest odczytanie wszelkich błędów utrwalonych w wewnętrznej pamięci urządzenia.

Przebieg kompresora ma znaczenie

Sprawdzenie oraz dokonanie analizy przebiegu kompresora ma duże znaczenie, gdyż wskazuje on na stopień zużycia urządzenia i jego podzespołów. Aby dokładnie to zbadać warto za pomocą licznika analogowego, lub zapisu w sterowniku porównać ilość przepracowanych godzin z okresem użytkowania sprężarki. Jeśli okazałoby się, że kompresor użytkowany był bardzo często, to wówczas możemy z dużym prawdopodobieństwem nastawić się na przyszłe kłopoty z jego działaniem wynikającym z intensywnej eksploatacji.

Zbadaj oryginalność części i czystość

Jakość części w sprężarce może dużo powiedzieć nam o jej działaniu i dotychczasowym użytkowaniu. Wiadome jest, że fabryczne komponenty są zawsze najbardziej pożądane, lecz jeśli je zauważymy, to można też założyć, że o sprzęt po prostu dbano w należyty sposób. Z drugiej jednak strony, gdy w środku kompresora zalega gruba warstwa brudu, a wiele podzespołów jest tanimi zamiennikami, to wówczas lepiej odpuścić sobie zakup takiego egzemplarza.

Zbadaj stan pasków klinowych oraz stopnia śrubowego

Znaczące zużycie pasków klinowych oznacza, że o kompresor nie dbano w odpowiedni sposób. W takim przypadku można oczywiście po prostu taki pasek wymienić, lecz i tak niech to będzie dla nas sygnał ostrzegawczy. Jeśli natomiast paski klinowe są w wyjątkowo dobrym stanie, to wówczas może to oznaczać, że albo kompresor nie był zbyt często użytkowany, albo dokonywano regularnych wymian.

Podsumowanie

Jak widać, zanim zakupimy sprężarkę z drugiej ręki, warto najpierw dokładnie ją zbadać pod różnymi względami. Niestety czasami może być tak, że nawet pomimo wszelkich starań nie uda się uniknąć wystąpienia usterki. Pamiętajmy jednak, że w chwili, gdy nasze używane urządzenie odmówi posłuszeństwa, to zawsze dobrym rozwiązaniem może być fachowa naprawa sprężarek, którą świadczą doświadczeni specjaliści serwisowi. Warto powierzyć im nasz kompresor nie tylko zresztą wtedy, gdy ulegnie on awarii, lecz również od czasu do czasu w celu dokonania okresowego przeglądu sprawności poszczególnych podzespołów. Do zastosowań przemysłowych warto jednak zdecydować się na modele od sprawdzonych producentów, tj. bogepolska.pl