Odróżnienie produktu od oferty konkurencji jest bardzo ważne dla każdej firmy, która produkuje towar cieszący się popularnością.

Aby nasze produkty, nasza marka była dobrze rozpoznawalna, dlatego zależy nam na indywidualnych znakach graficznych, indywidualnej nazwie, która nie będzie mylona z ofertą konkurencji. Dlatego warto zastrzec znak towarowy, jego nazwę, ale także elementy związane z kształtem opakowania w Urzędzie Patentowym.

Rejestracja znaku towarowego w Urzędzie Patentowym

Kiedy znak graficzny może być uznany za plagiat?

W Polsce ochrona patentowa trwa przez 10 lat, następnie należy odnowić patent. Najczęściej do ochrony patentowej będziemy zgłaszali grafikę oraz nazwę, czyli logo, znak graficzny charakterystyczny dla naszej firmy. Możemy również zastrzec kształt, dobrym przykładem jest tutaj butelka popularnego napoju czy też kształt nadwozia auta. Możemy również objąć ochroną dźwięki, które wykorzystujemy w działaniach marketingowych, będzie to dżingiel radiowy, czy też dźwięk charakterystyczny dla całej kampanii reklamowej, którą prowadzimy w radiu oraz telewizji. Ochronie mogą podlegać różne elementy wiążące się z promocją oraz identyfikacją, Urząd Patentowy nie określa szczegółowej listy, dlatego możemy opatentować wiele różnych rozwiązań, które są unikalne oraz jako pierwsze wdrażane przez naszą firmę.

Powinniśmy zwrócić uwagę na problem plagiatu, obecnie bardzo wiele firm zarejestrowało swoje znaki graficzne, nazwy towarów, dlatego musimy pamiętać, aby sprawdzić czy znak graficzny, który chcemy zgłosić do Urzędu Patentowego, jest unikalny. Jeżeli posiadamy wersję cyfrową, wówczas możemy sprawdzić unikalność znaku na stronie internetowej Urzędu Patentowego, jak również instytucji Europejskiej. Możemy posiłkować się również wyszukiwarką Google, która posiada opcję znajdywania podobnych grafik. W ten sposób upewnimy się, że nasz znak graficzny, który chcemy stosować, będzie różnił się od innych wykorzystywanych obecnie przez firmy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na przepisy dotyczące także nazw. Często nazwy potoczne danego produktu mogą zostać odrzucone przez urząd. Podobnie jeżeli będą występowały w takiej formie jako nazwa domeny internetowej.

Jeżeli nie jesteśmy pewni czy znak graficzny, który chcemy zarezerwować, jest plagiatem, warto odwiedzić stronę https://e-project24.pl/czy-moje-logo-jest-plagiatem-jak-to-sprawdzic/. Znajdziemy tam bardzo interesujący poradnik, który dotyczy plagiatów związanych z grafiką, nazewnictwem, jak również chęcią opatentowania innych właściwości oferowanych towarów.