Rabka-Zdrój to znana w Polsce i zagranicą miejscowość uzdrowiskowa, którą każdego roku odwiedzają tysiące kuracjuszy chcący skorzystać z dobroczynnych właściwości tutejszej wody źródlanej. Miejscowość jest malowniczo położona i stanowi doskonały punkt wypadowy do wycieczek po Beskidach Zachodnich.

Bogactwo naturalne Rabki-Zdrój, długie tradycje uzdrowiskowe i ogromny potencjał turystyczny determinują kształt lokalnej gospodarki. W mieście ani w jego okolicy nie znajdziemy rozbudowanego przemysłu, silnie ingerującego w środowisko naturalne. Do dominujących gałęzi gospodarki należą natomiast handel i usługi – szczególnie medyczne i związane z zakwaterowaniem, gastronomią i obsługą ruchu turystycznego.

Rabka-Zdrój – rynek pracy

Rabka-Zdrój leży w województwie małopolskim, powiecie nowotarskim. Jest to część kraju, która nie boryka się z wysokim bezrobociem, a możliwości znalezienia zatrudnienia są dość różnorodne. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu 2021 r. wyniosła:

 • w województwie małopolskiem – 5,1%, 
 • w powiecie nowotarskim – 6,9%.

Dla porównania, wskaźnik bezrobocia obliczony dla Polski był w tym czasie na poziomie 6,1%.

Należy zauważyć, że rynek pracy w samym miasteczku jest niewielki, dlatego w czasie poszukiwania posady warto brać pod uwagę także okoliczne miejscowości. Do kogo adresowane są zatem ogłoszenia typu „praca Rabka-Zdrój”, „praca w powiecie nowotarskim”?

Zgodnie z prognozą zapotrzebowania rynku pracy, czyli badaniem wykonywanym rokrocznie z polecenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – w 2021 r. w powiecie nowotarskim notuje się deficyt chętnych do pracy przedstawicieli 20 grup zawodowych. Na liście znajdują się:

 • z branży budowlanej – operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, murarze i tynkarze, cieśle i stolarze budowlani, 
 • z produkcji przemysłowej należącej do różnych branż – krawcy i pracownicy produkcji odzieży, masarze i przetwórcy ryb, piekarze, obuwnicy, operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, 
 • z branży TSL – kierowcy ciężarówek, magazynierzy, 
 • z gastronomii – szefowie kuchni, kelnerzy i barmani, 
 • z branży beauty –  fryzjerzy, 
 • z opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, 
 • z oświaty – nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych. 

Z drugiej strony eksperci rynku pracy wskazali w badaniu trzy grupy profesji nadwyżkowych. Ich przedstawicieli w 2021 r. jest zbyt wielu na lokalnym rynku pracy. Oznacza to, że mogą mierzyć się z dużą konkurencją w czasie rekrutacji bądź nie znaleźć dla siebie ofert pracy. Na tej liście figurują:

 • kucharze, 
 • pracownicy administracyjni i biurowi, 
 • sprzedawcy i kasjerzy. 

Warto dodać, że w przypadku personelu sklepu oraz kucharzy jako powód trudności ze znalezieniem pracy wskazano pandemię koronawirusa i związane z nią ograniczenie działalności sklepów oraz restauracji. Wraz ze znoszenie obostrzeń gospodarczych sytuacja osób wykonujących te zawody mogła się zmienić. 

Oferty pracy: Rabka-Zdrój – gdzie je znaleźć?

Od kilku lat rynek pracy w Polsce obsługiwany jest przede wszystkim za pomocą narzędzi internetowych. Rekrutacje w większości przypadków prowadzone są online – częściowo bądź w całości, łącznie z rozmową kwalifikacyjną. Dlatego to właśnie w sieci powinniśmy w pierwszej kolejności szukać ogłoszeń o pracę. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie w tym celu profesjonalnej platformy z ogłoszeniami, np. praca.pl. Na tym portalu pracy znajdziemy bowiem liczne oferty skupione w jednym miejscu, wyłącznie aktualne i pogrupowane od najnowszych. Na praca.pl możemy też założyć bezpłatne konto i brać udział w rekrutacjach wygodnie za pośrednictwem portalu. Jeśli szukamy pracy w Rabce-Zdroju, wystarczy, że w pasku wyszukiwania podamy nazwę tej miejscowości. Możemy także zawęzić wyniki, wybierając z listy obszar zawodowy, wpisując nazwę stanowiska lub słowo kluczowe. Rozglądanie się za zatrudnieniem przy pomocy rzetelnej platformy rekrutacyjnej jest naprawdę bardzo proste. 

Warto także zajrzeć do Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Targu. Sprawdźmy, czy w PUP nie czekają na nas propozycje stażu, szkolenia, zaproszenia na targi pracy. W urzędzie mamy również możliwość skorzystania z bezpłatnego doradztwa zawodowego. 

Co jeszcze możemy zrobić? Poinformujmy bliskich o tym, że poszukujemy pracy – mogą być oni bowiem cennym źródłem informacji na temat prowadzonych rekrutacji. Pamiętajmy też, że rodzina i znajomi często służą także nieocenionym wsparciem w sytuacji, gdy szukanie etatu się przedłuża. W tym wypadku postarajmy się nie tracić zapału, zastanówmy się też nad poszerzeniem swoich kompetencji.