Niezależnie od tego, czy często gubisz klucze, czy masz problemy z umieszczaniem imion z twarzami, problemy z zapamiętywaniem rzeczy mogą być frustrujące.

Jednak przy odrobinie treningu mentalnego możesz poprawić swoją zdolność zapamiętywania szczegółów i informacji. Poniższe wskazówki powinny pomóc Ci odzyskać elastyczność umysłową i poprawić pamięć.Upewnij się, że Twoja dieta zawiera dobre źródła kwasów tłuszczowych Omega-3. Najczęściej spotykane w rybach, te kwasy tłuszczowe świetnie sobie radzą z utrzymaniem mózgu na palcach. Liczne badania wykazały pozytywne korzyści dla mózgu, gdy dieta zawiera kwasy omega-3. Spróbuj dodać różowego łososia, orzechy włoskie i siemię lniane, aby uzyskać ten niezbędny tłuszcz.Jeśli dotyczy to Ciebie, spróbuj zrobić sobie krótką przerwę w pracy lub nauce raz na godzinę, aby dać mózgowi szansę na zregenerowanie sił. Pomoże to Twojemu mózgowi łatwiej przyswoić i zachować informacje.Aby poprawić swoją pamięć, pozbądź się negatywnych lub nieprzyjemnych myśli. Badania wykazały, że ludzie, którzy często myślą negatywnie lub są zestresowani, nie pamiętają tak dobrze, jak ludzie, którzy unikają stresu i negatywności. Poproś swojego lekarza o zasugerowanie technik zmniejszania stresu.Jednym ze sposobów na poprawę pamięci jest ograniczenie rozpraszania uwagi i skupienie się tylko na informacjach, które chcesz zapamiętać. W dzisiejszym gorączkowym stylu życia większość ludzi spędza dużo czasu na wielozadaniowości. Usuwając wszelkie rozproszenia i skupiając się tylko na informacjach, które próbujesz zapamiętać, pozwala to na zbudowanie silnej, przejrzystej pamięci, która będzie łatwa do przywołania w późniejszym czasie.Ważne jest, aby zachować codzienną rutynę, jeśli chcesz poprawić swoją pamięć. Robiąc różne rzeczy o różnych porach dnia, możesz zapomnieć o pewnych obowiązkach. Staraj się trzymać jednej rutyny na dni powszednie, kiedy jesteś w pracy i jednej rutyny na weekendy, kiedy jesteś w domu.Jeśli masz dużą ilość informacji do zapamiętania, dobrą strategią jest rozbicie informacji na wiele oddzielnych części. Zapamiętaj te wskazówki i możesz zapamiętać wszystko

O wiele łatwiej jest zapamiętać rzeczy w częściach niż w całości.

Jako prosty przykład, próbując zapamiętać standardowy numer telefonu w Stanach Zjednoczonych, możesz zapamiętać go jako trzy oddzielne części składające się z numeru kierunkowego, pierwszych trzech cyfr i ostatnich czterech cyfr, w przeciwieństwie do wszystkich dziesięciu cyfr razem.Aby pomóc sobie zapamiętać coś, zanotować notatki, wypowiadaj je na głos i utrzymuj porządek w notatkach. Kiedy angażujesz różne funkcje swojego ciała, takie jak pisanie i mówienie, aby coś zapamiętać, te aktywności fizyczne pomogą Twojemu mózgowi skuteczniej zapamiętywać. Ponadto notatki służą jako pomoc wizualna w pamięci.Ułatw sobie zapamiętywanie, korzystając z urządzeń mnemonicznych. Najłatwiej jest powiązać obraz wizualny ze słowem lub imieniem, które musisz zapamiętać. Żywe, żywe obrazy połączone z trudnymi do zapamiętania lub zrozumienia koncepcjami mogą znacznie przyspieszyć proces uczenia się. Pomyśl o obrazach z codziennego życia, aby ułatwić i przyspieszyć ten proces.Zwróć uwagę, gdy chcesz coś zapamiętać. Całkowicie oczyść swój umysł i skup się na obiekcie oraz unikaj zewnętrznych elementów rozpraszających, takich jak hałasy i obrazy. Osoby z trudnościami w skupieniu powinny znaleźć ciche, odległe miejsce, aby poprawić skupienie i przyspieszyć proces zapamiętywania. Użyj przyjemnej muzyki, aby poprawić koncentrację.Jak wspomniano wcześniej, możesz nauczyć się skuteczniej przypominać sobie informacje, takie jak nazwiska, numery telefonów i inne. Zapominanie o czymś ważnym może być frustrujące i wstydliwe, ale wskazówki i porady przedstawione w tym artykule mogą pomóc w treningu i zwiększyć zdolność zapamiętywania ważnych informacji.