Fotele wybrane do salonu nie muszą być identyczne, ale powinny współgrać z odcieniami i stylami obecnymi już w pozostałej części pomieszczenia.

Na przykład, jeśli masz żółtą kanapę, możesz dostać fotele w białym lub kremowym odcieniu. Jaśniejsza kolorystyka dobrze komponuje się z żółtym. Powinieneś dobrze się bawić wybierając fotele, ich kolor, model i rodzaj tkaniny, ale podczas zakupów zawsze miej na uwadze ogólny wygląd swojego salonu. Jeśli wybierasz się do sklepu meblowego, aby kupić nowe fotele, zaleca się zabranie ze sobą kilku zdjęć salonu, aby dopasować kolory do istniejącego wystroju wnętrza. Nie jesteś też ograniczony do jednego rodzaju stylu i koloru. Możesz polubić skandynawski wystrój wnętrz, a może jesteś bardziej fanem stylu bohemy. Możesz łączyć te dwa typy lub dowolne inne style, które lubisz, ale upewnij się, że dobrze ze sobą współgrają. Materiał obiciowy, który wybierzesz na fotel, może wpłynąć na to, jak przytulnie wygląda to pomieszczenie. Niektóre materiały, takie jak aksamit lub skóra, są klasyfikowane jako cieplejsze.

Tworzywa sztuczne i metale są zimniejsze, ale możesz to zmienić za pomocą poduszki, skóry owczej lub rzuć koc, aby natychmiast osiągnąć komfortowy wygląd.

Zanim zdecydujesz, ile foteli będzie odpowiednich, być może przepełniłeś nimi swój salon. Nigdy nie stawiaj foteli zbyt blisko siebie, aby nie przytłoczyły pomieszczenia, szczególnie jeśli są one duże. Warto wstawić pomiędzy fotelami mały stolik kawowy, aby sprawić wrażenie przestronności. Nie bój się eksperymentować z odważnymi kolorami, jeśli podoba ci się fotel turkusowy, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś taki właśnie kupił. Uważaj również na rozmiary mebli tapicerowanych, aby odpowiednio pasowały do wielkości pomieszczenia. Czasami fotel może wyglądać na mniejszy lub większy w Internecie. Następnie ustawiasz go w salonie i zdajesz sobie sprawę, że ma zły rozmiar. Albo panuje nad resztą twoich mebli, albo wygląda na zbyt mały. Zanim zaczniesz kupować fotele, miej pod ręką wymiary pozostałych mebli do salonu i nie przekraczaj ich wysokości za bardzo.