Choć często ten kraj z północy Europy często może kojarzyć się z nie najkorzystniejszym do wakacyjnych wojaży klimatem, dobrze jest się tam wybrać. Na przykład do tamtejszych muzeów.

Z pewnością najwięcej frajdy ze zwiedzania będą mieli ci, którzy wybiorą się do Narodowego Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania w Oslo. Pod tą dość długą nazwą kryje się tak naprawdę kompleks czterech przestrzeni ekspozycyjnych: Galerii Narodowej, Muzeum Architektury, Muzeum Sztuki Użytkowej i wreszcie Muzeum Sztuki współczesnej. Jasnym jest więc, że tutaj frazes, że każdy znajdzie coś dla siebie, absolutnie tym frazesem nie jest. Całość została połączona w 2003 roku. W zbiorach znajdziemy więc i obrazy mistrzów impresjonizmu, takich jak Édouard Manet (Pani Manet w cieplarni) jak też jeden z najsłynniejszych obrazów rodzimego artysty Edvarda Muncha – Krzyk. Ponadto znajdziemy tam też wykonane przez współczesnych grafiki, plakaty czy instalacje artystyczne, a w Muzeum Architektury podziwiać możemy różnego rodzaju modele. Wizyta w takim miejscu może w pełni uświadomić jak wiele twarzy może mieć ogólnie rozumiana sztuka,

Kolejnym ciekawym muzealnym miejscem na mapie norweskiej stolicy jest z pewnością Muzeum Łodzi Wikingów. Choć mówiąc precyzyjniej, należy wspomnieć, że znajduje się ono na półwyspie leżącym w granicach Oslo. W sumie wszyscy chętni mogą zwiedzić wnętrza lub pozostałości trzech łodzi. Najokazalszą z nich jest tak zwana Łódź z Oseborg. Pochodzi z okolic dziewiątego stuleci i – jak dość łatwo można się domyślić, pochodzi z czasów, gdy na tych ziemiach znajdowali się Wikingowie. Ma ona w sumie ponad 21 metrów długości oraz była napędzana „siłą” trzydziestu wioseł. Wewnątrz znajdują się między innymi różnego rodzaju skrzynie oraz rzeczy, których wówczas używano na co dzień. Nie jest to całość ponieważ łódź na przestrzeni wieków została uszczuplona z zawartości. Jednak na et to, co zostało daje dość spore pojęcie o tym, jak wyglądały łodzie używane przez to jedno z najbardziej walecznych plemion.

Także w Oslo znajduje się Muzeum Kon-Tiki jedna z najciekawszych ekspozycji. Ma ona charakter na wskroś etnograficzny, ponieważ skupia się na odkryciach rodzimego badacza Thora Heyerdahla. Niemal większość swego zawodowego życia poświęcił on wyprawom na Wyspę Wielkanocną. Obszar ten znajduje się na Oceanie Spokojnym. To właśnie z tych wypraw w głównej mierze pochodzą zgromadzone w ramach ekspozycji przedmioty.

Jak wiadomo w wielu muzeach znajdują się sklepy z pamiątkami. By przygotować się na nieco drobniejsze wydatki, warto mieć przy sobie także pewną sumę w gotówce, a więc w ta więc w tym wypadku norweskich koronach. W większości kantorów nie powinno być problemu z wymianą gotówki na tę walutę. Jeśli dokonaliśmy jej już jakiś czas temu, dobrze jest sprawdzić czy banknoty nadal są w obiegu. Jeśli nie, tutaj też konieczna będzie wizyta w kantorze, by zamienić wycofane egzemplarze, na te nowsze.

Norwegia może być bardzo ciekawym miejscem na spędzenie urlopu. Co jednak, jeśli ktoś woli wylegiwanie się na plaży i temperaturę powyżej 20 stopni Celsjusza? Dobrym rozwiązaniem będzie wyjazd do Turcji lub Chorwacji. Przed wyjazdem warto jedynie odpowiedzieć na pytanie, jaką walutę zabrać do Chorwacji i jaka jest Turcja waluta. Wówczas nie stracimy cennego czasu na miejscu, jeśli zechcemy zrobić zakupy na lokalnym targu!

Jeśli jednak marzy nam się większa egzotyka i chcielibyśmy połączyć aktywny wypoczynek, zwiedzanie i leżenie na plaży, może warto udać się do zyskującego na popularności miejsca, położonego w południowo-zachodniej Azji. Tym miejscem jest fascynujący Kuwejt! W tym przypadku także rekomendujemy zapoznanie się z tym jaka jest waluta Kuwejtu, ponieważ płatności kartą w tak odległym miejscu mogą różnić się od tych , które znamy z Europy. 

Bez względu na to gdzie się wybierzemy, czy będą to korony norweskie, czy waluta Turcji, Chorwacji czy Kuwejtu, w sieci kantorów Tavex są one dostępne zawsze i od ręki a dodatkowo z innowacyjną usługą dostarczenia waluty pod samego drzwi lub inny wskazany adres. Czego chcieć więcej? Tylko podróżować!