Uchodźcy z Ukrainy, którzy przybywają do Polski, poszukują pomocy jak również informacji na temat możliwości zatrudnienia, znalezienia szkół dla dzieci.

W internecie powstało wiele serwisów informacyjnych, które pomagają osobom z Ukrainy przykładowo w znalezieniu pracy, tłumaczą jakie zasady obowiązują w przypadku zatrudnienia obcokrajowców w Polsce. Często są to serwisy dwujęzyczne, dzięki czemu osoby, które jeszcze nie poznały dobrze języka polskiego, mogą dowiedzieć się przykładowo, jakie przepisy obowiązują w naszym kraju.

Pomoc humanitarna udzielna uchodźcom z Ukrainy

Skąd brać informacje na temat sytuacji na Ukrainie?

Obecnie serwisy informacyjne zawierają także wiele materiałów wideo, a także aktualne mapy dotyczące sytuacji na froncie. Znajdziemy tu także informacje dotyczące polityki, oraz, co ważne dla uchodźców, pomocy jaka jest udzielana w poszczególnych krajach. Do Polski trafiło ponad półtora miliona uchodźców, którzy chcą znaleźć bezpieczne miejsce w naszym kraju, zostały uruchomione programy pomocowe, które ułatwiają odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Wiele organizacji humanitarnych, a także pozarządowych, działa na terenie Ukrainy, dostarczają tam żywność czy też leki, codziennie wyruszają konwoje, które dostarczają zaopatrzenie dla uchodźców, którzy często utracili dach nad głową.

Pomoc dla Ukrainy płynie nie tylko z Europy, ale także z USA oraz innych krajów, są to setki miliardów dolarów, które przeznaczone są na pomoc humanitarną, jak również pomoc wojskową. Wiele krajów oddało Ukrainie swój sprzęt wojskowy, w tym poradzieckie czołgi. Często zostały one zmodernizowane, przystosowane do nowoczesnego pola walki. Dzięki temu Ukraina stale zaopatrywana jest w sprzęt wojskowy, Wiele krajów z całego świata dostarcza różnego rodzaju wozy bojowe. Duża ilość pomocy płynie z Niemiec, są to przykładowo zapasy Bundeswehry, systemy antyrakietowe, czołgi, na Ukrainę pojechały także polskie zmodernizowane czołgi T-72 produkcji radzieckiej. Największym dostawcą broni do Ukrainy jest USA, wartość dostaw przekroczyła już 20 miliardów euro, duży wkład ma także Wielka Brytania.

Uchodźcy z Ukrainy mogą znaleźć wiele przydatnych informacji w internecie, przykładowo pod hasłem Ukraina newsy znajdą serwisy informacyjne, które dostarczają na żywo informacje z frontu. W poszczególnych krajach można liczyć także na informacje stron rządowych, które przykładowo tłumaczą przepisy, zasady zatrudnienia, przyjęcia uchodźców czy też zapewnienia edukacji dzieciom.