Zdrowe i piękne zęby powinny być wizytówką każdego człowieka. Aby jednak cieszyć się ich wspaniałym wyglądem, musimy nie tylko dbać o higienę jamy ustnej, lecz również systematycznie odwiedzać dentystę. Ten ostatni może bowiem zaoferować — oprócz procedur stricte medycznych — zabiegi, które przyczynią się do poprawy naszego wyglądu. Które spośród nich będą najpopularniejsze w roku 2024?

Wybielanie zębów

Na estetykę uśmiechu wpływa w dużym stopniu kolor zębów. Niestety, na skutek palenia, picia kawy i herbaty oraz starzenia się organizmu, nasze uzębienie traci z czasem swą biel. Można przywrócić ją w gabinecie dentysty — ofertę taką znajdziemy na przykład na stronie Wybielanie zębów – Leczenie kanałowe – Nowy Sącz, należącej do renomowanej placówki, wykonującej zabiegi tego typu od wielu lat. Najpopularniejszymi sposobami przywracania zębom pierwotnego koloru są obecnie:

  • wybielanie nakładkowe,
  • wybielanie laserowe.

Pierwsza z wymienionych metod polega na umieszczeniu na zębach specjalnych nakładek z żelem wybielającym — należy nosić je kilka godzin dziennie przez 1-2 tygodnie. W drugiej metodzie również używa się żelu, jednak w tym wypadku ma on nieco inny skład. Po naniesieniu go na zęby dentysta uruchamia laser, który naświetla wybielany obszar. Cała procedura zajmuje zaledwie 20-30 minut (dla uzyskania pełnych efektów trzeba ją powtórzyć dwa lub trzy razy).

Licówki

Niekiedy wybielanie nie jest w stanie przywrócić zębom pierwotnego wyglądu. Na szczęście w sytuacji takiej zawsze można założyć licówki. Pod nazwą tą kryją się cienkie płatki (ich grubość nie przekracza 1 mm), wykonane z półprzezroczystego materiału imitującego szkliwo. Ich użycie może przy okazji lekko skorygować wygląd naszych zębów — jest to więc idealne rozwiązanie również dla osób, które:

  • borykają się z problemem przerw pomiędzy zębami (diastem);
  • doświadczyły wypadku, w trakcie którego doszło do niewielkiego uszkodzenia szkliwa;
  • chcą wyrównać zęby krzywe.

Według specjalistów w roku 2024 największym powodzeniem będą cieszyć się niezwykle cienkie licówki (tzw. chipsy) – mogą być one nakładane na zęby bez wcześniejszego szlifowania tych ostatnich.

Korony

Z poważniejszymi problemami estetycznymi zębów można poradzić sobie dzięki koronom. Stosuje się je:

  • gdy zęby doznały znacznych uszkodzeń w wyniku ukruszenia lub złamania,
  • gdy rozwój próchnicy spowodował powstanie dużych ubytków.

Mogą być one ponadto używane jako uzupełnienie brakujących elementów uzębienia (stanowią wówczas część mostu protetycznego lub są osadzane na implantach).

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny (nazywany też płytką bakteryjną) powstaje na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Jest on miękkim osadem, złożonym głównie z węglowodanów. Niestety, jego obecność jest sporym problemem, i to nie tylko natury estetycznej — rozwijające się w obrębie kamienia nazębnego bakterie mogą przyczyniać się do rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Do usuwania płytki bakteryjnej stomatolodzy używają najczęściej skalingu. Procedurę tę wykonuje się przy pomocy skalera — urządzenia, emitującego dźwięki o odpowiedniej częstotliwości. Pod ich wpływem kamień nazębny odpada od powierzchni szkliwa. W przypadku poważniejszych problemów można też zastosować kieretaż (pod nazwą tą kryje się oczyszczanie z kamienia kieszonek przydziąsłowych).

Korekta kształtu zębów

Korekta kształtu zębów to zabieg, który może być prawdziwym hitem roku 2024. Pozwala on zmienić m.in. długość, szerokość oraz wygląd każdego elementu uzębienia. Umożliwia to nowatorska, zaawansowana technologia Digital Smile Design (na język polski termin ten można przetłumaczyć jako Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu), dzięki której można zaplanować, a następnie wprowadzić odpowiednie zmiany w wyglądzie.