Drewno to bardzo ważny materiał służący do tworzenia różnorodnych elementów podłóg, a także do realizacji wielu prac o charakterze remontowym, budowlanym czy też wykończeniowym.

Wśród godnych uwagi materiałów znajdują się deski pochodzące z wielu gatunków drewna egzotycznego oraz krajowego. Bardzo często są one poddawane różnym formom obróbki, które umożliwiają uzyskanie interesujących efektów o charakterze estetycznym. Przykładem takiej obróbki jest ręczne postarzanie desek drewnianych. Dzięki takim procesom deski zyskują charakteru i świetnie prezentują się we wnętrzach, które są utrzymywane w różnych ciekawych stylizacjach.

Podstawowe informacje na temat desek postarzanych

Deski postarzane – co warto wiedzieć na ich temat?

Proces postarzania desek to specjalna obróbka drewna mająca na celu „wybranie” usłojenia charakteryzujące się największym stopniem miękkości. Elementy wchodzące w skład usłojenia są specjalnie uszkadzane i przerywane. Dzięki temu możliwe jest stworzenie niepowtarzalnej i atrakcyjnie wyglądającej powierzchni. To z kolei pozwala na pozyskanie tak zwanego efektu starej podłogi. Proces starzenia polega na tworzeniu różnych wgłębień i niedoskonałości. Każda deska prezentuje się inaczej, więc podłoga wykonana z takich materiałów charakteryzuje się dużą niepowtarzalnością.

Oczywiście fachowcy specjalizujący się w tworzeniu desek postarzanych, wykonują wiele różnych czynności modyfikacyjnych, takich jak wędzenie, koloryzacja, obróbka termiczna, ługowanie, itp. Dodatkowo stosowane są odpowiednie środki mające na celu otwieranie porów. Dzięki temu nagrzewanie, polerowanie oraz inne czynności będą zapewniać zadowalające rezultaty. Na koniec drewno jest pokrywane specjalnym olejem wykańczającym, który zamyka pory i utrwala uzyskany efekt końcowy. Rezultatem jest uzyskanie materiału spełniającego wymagania estetyczne oraz charakteryzującego się bardzo dużą trwałością.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że na terenie Polski działa wielu wykonawców specjalizujących się w tworzeniu i dostarczaniu wysokiej jakości materiałów, jakimi są parkiet lódź. Każdy powinien bez większych problemów znaleźć lokalnych dostawców. Istnieje też wiele firm ogólnopolskich, które przyjmują zamówienia przez Internet i dostarczają je do swoich klientów drogą wysyłkową.